Skip to main content

Przepuklina pachwinowa - jak ją rozpoznać i leczyć?

Przepuklina pachwinowa to jedna z najczęściej diagnozowanych przepuklin. Na jej powstanie narażeni są głównie mężczyźni, a ryzyko wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. Przepuklina pachwinowa objawia się przede wszystkim guzkiem, który umiejscowiony jest w obrębie pachwiny. Jakie są inne objawy, przyczyny i sposoby leczenia?

Co to jest przepuklina pachwinowa?

Przepukliną nazywane jest uwypuklenie jam ciała o patologicznym charakterze, które występuje u osób, cechujących się powłokami z zaniżoną opornością. Najczęściej diagnozowane są przepukliny, występujące w okolicy jamy brzusznej. Powstają one w wyniku osłabienia tkanek, związanego z upływem czasu, a także z powodu przerostu gruczołu krokowego czy przewlekłego kaszlu.

 

Jakie są objawy przepukliny pachwinowej?

Jak przeczytać można na stronie https://derm-estetyka.pl/przepuklina-pachwinowa-operacja.html/, najczęstszym, a zarazem najszybciej pojawiającym się objawem, jest pojawienie się guzka w obrębie pachwiny. Często zdarza się, że guzek ten jest możliwy do odprowadzenia do jamy brzusznej, przez co staje się niezauważalny. Wówczas mówi się o przepuklinie odprowadzanej. Jeśli jednak guzek jest bolesny, twardy i nie można go odprowadzić, zachodzi podejrzenie przepukliny uwięźniętej. Stan ten wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem i pilnej operacji. Przepuklina może bowiem zablokować drożność jelit. W takim przypadku pojawiają się wymioty, wzdęcia, przyśpieszone tętno i dolegliwości bólowe.

Jakie są przyczyny przepukliny pachwinowej?

Przepuklina pachwinowa może być wrodzona, co zdarza się przede wszystkim u niemowląt. Noworodki często borykają się z przepukliną pępkową - https://derm-estetyka.pl/przepuklina-pepkowa-operacja.html/, choć na ogół znika ona przed ukończeniem 4 roku życia. U dorosłych przyczyny powstania są nieco inne. Zalicza się do nich np. otyłość, przerośniętą prostatę, problem z zaparciami, zwiotczenie mięśni, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej, a nawet uporczywy kaszel.

Rodzaje przepukliny pachwinowej

Przepukliny pachwinowe dzieli się na dwa rodzaje. Jest to przepuklina prosta oraz skośna. Pierwsza z nich położona jest przyśrodkowo do naczyń nadbrzusznych dolnych, druga natomiast jest położona bocznie względem nich. Poza tym w medycynie wyróżnia się również przepukliny pachwinowe nawrotowe, kombinowane, przepukliny pachwinowe mosznowe, a także obustronne.

Jak zapobiegać przepuklinie pachwinowej?

Przepukliny pachwinowej nie można wyleczyć przy pomocy domowych sposobów. Można jednak jej zapobiegać. Najlepiej czynić to przez kontrolowanie wagi ciała i leczenie otyłości, dostosowanie pracy fizycznej do własnych możliwości, skuteczne leczenie długotrwałego kaszlu oraz delikatne wsparcie farmakologiczne w uciążliwych zaparciach. Zlekceważona przepuklina prowadzić może do pogorszenia dolegliwości, a w poważniejszych przypadkach nawet do uwięźnięcia jelita i jego perforacji, zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu chorego.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.


Mam nadzieję, że znalazłeś wszystkie potrzebne informacje, a Twoje wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.