Skip to main content

Najważniejsze informacje dotyczące skleroterapii

Aby zrzoumieć jak działa skleroterapia, trzeba na początku zdobyć dokładniejszą wiedzę dotyczącą tego, czym właściwie są żylaki.

Żylaki pojawiają się, gdy ciśnienie krwi ma zbyt wysoki poziom. Dzieje się tak w wyniku różnych nieprawidłowości. Wtedy krew nadmiernie poszerza naczynia krwionośne i powstają żylaki. Możemy łatwo je dostrzec i rozpoznać, ponieważ rzucają się w oczy. Charakteryzują się niebieską barwą oraz krętą strukturą. Zazwyczaj pojawiają się one na kończynach dolnych, ponieważ grawitacja tak działa, że ciśnienie zwykle jest tam najwyższe.

Skleroterapia jest zabiegiem, podczas którego w zmienionych naczyniach krwionośnych umieszcza się specjalny środek obliterujący, a on powoduje obkurczanie się ich ścian. Wtedy dochodzi do procesu zapalnego, a w jego efekcie ściany naczyń włóknieją i zrastają się w prawidłowej szerokości.

Kobieta przed zabiegiem skleroterapii w Derm-Estetyce

Jak przebiega zabieg skleroterapii?

Jeszcze przed zabiegiem lekarz powinien zlecić pacjentowi badanie USG metodą Dopplera. Za jego pomocą można dokładnie zbadać jaki jest stopień zaawansowania zmian naczyń krwionośnych oraz ich przebieg. Potem medyk decyduje jaki preparat będzie najlepiej zastosować. Ma on do wyboru wstrzyknięcie preparatu ze środkiem obliterującym albo zastosowanie skleroterapii piankowej, w której preparat występuje w formie pianki. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj artykuł Skleroterapia - leczenie żylaków nóg, przygotowany przez specjalistów z Gabinetu Derm-Estetyka.

Zabieg skleroterapii można uznać za praktycznie bezbolesny, ponieważ wykorzystuje się do niego niezwykle cienką igłę. W większości przypadków czas trwania zabiegu to mniej więcej 20 minut. Jeśli zmiany w naczyniach krwionośnych są rozległe i zaawansowane, może się okazać, że zabieg należy powtórzyć 2-5 razy.

Przed zabiegiem skleroterapii oraz po nim

Przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem powinno się przyjmować rutynę. Ten suplement wzmacnia naczynia krwionośne oraz zwiększa ich grubość. Przed zabiegiem nie należy golić nóg ani stosować na nie żadnego kremu - skóra ma zostać nienaruszona.

Kobieta ubierające rajstopy uciskowe po zabiegu w Derm-Estetyce

Efekty skleroterapii będą najlepsze dzięki przestrzeganiu zaleceń w okresie rekonwalescencji. Od razu po zabiegu pacjent musi nałożyć specjalistyczną opaskę uciskową i chodzić przez czas 30 minut do godziny. Przez cały tydzień trzeba zakładać tę opaskę na noc. Przez miesiąc od zabiegu nie można przebywać w jednej pozycji przez długi czas. Nie można także korzystać z sauny, opalać się oraz kąpać się w gorącej wodzie. Warto kąpać się w zimnej wodzie lub podczas mycia się, miejsce po zabiegu polewać zimną wodą. Mogą w czasie rekonwalescencji pojawić się małe siniaki, ale w zależności od tego jak intensywny był zabieg, powinny one zniknąć w przeciągu kilku miesięcy. W przypadku obrzęku, silnego bólu i innych takich objawów trzeba udać się do lekarza. 

Jakie są przeciwwskazania do przejścia zabiegu skleroterapii?

Nie wolno wykonywać tego zabiegu w sytuacji:

  • ciąży i okresu laktacji, 
  • stanów zatorowo-zakrzepowych skóry oraz stanów zapalnych, 
  • alergii na jakiś składnik preparatu obliterującego, 
  • świeżej opalenizny. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze

Komentarze

Fascynujący artykuł! Lipofilling piersi wydaje się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych implantów, szczególnie biorąc pod uwagę jego mniejszą inwazyjność i szybszy czas rekonwalescencji. To, że jest to metoda opierająca się na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, dodatkowo zwiększa jej atrakcyjność, szczególnie w kontekście unikania ryzyka odrzucenia przeszczepu. Również aspekt minimalizacji blizn i możliwość uzyskania bardziej naturalnego wyglądu biustu to ważne zalety. Ciekawa jestem, jakie długoterminowe efekty i zadowolenie pacjentek przynosi ta metoda w porównaniu z tradycyjnymi implantami. Czy są jakieś badania porównawcze? 

Mam nadzieję, że znalazłeś wszystkie potrzebne informacje, a Twoje wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.