Skip to main content

Co to jest botoks i dla kogo jest przeznaczony?

Botoks, czyli zabieg z użyciem toksyny botulinowej, to popularny zabieg medycyny estetycznej dający efekt redukcji zmarszczek i zapobiegania ich powstawaniu. Toksyna botulinowa jest neurotoksyną syntetyzowaną przez bakterie Clostridium botulinum. Substancja hamuje aktywność acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przesyłanie impulsów między nerwami i mięśniami. Dzięki temu botoks nadaje się do likwidowania zmarszczek mimicznych i nadmiernej potliwości. W klinikach medycyny estetycznej stosowany jest najwyższej jakości botoks, a także najpopularniejsze na świecie preparaty toksyny botulinowej. Są one bardzo skuteczne i bezpieczne w użyciu dla zdrowia pacjenta.

Botoks na czoło

Botoks - wygładzanie zmarszczek

Botoks stosuje się w celu likwidacji linii ekspresji i zmarszczek oraz zapobiegania ich dalszemu pogłębianiu. Redukcja mimiki twarzy w strefie zmarszczek gwarantuje natychmiastowy efekt wygładzenia, a także chroni przed powstawaniem nowych i pogłębianiem się już istniejących linii. Wiele osób obawia się zawieszenia funkcji mimicznych w wyniku działania botoksu. Wątpliwości wynikają z obawy przed tzw. "efektem maski" - niewłaściwym unieruchomieniem twarzy. W rzeczywistości nie ma takiego ryzyka - Botoks jest wstrzykiwany tylko w miejsca powstawania zmarszczek, co zapewnia, że tylko niektóre obszary zmarszczek zostaną dotknięte, zachowując funkcję ekspresji twarzy w pozostałych obszarach. Jeśli zastanawiasz się nad zabiegiem medycyny estetycznej przy użyciu toksyny botulinowej przeczytaj artykuł Botoks Gdynia - usuwanie zmarszczek na czole, między brwiami, pod oczami, gdzie znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje. Dzięki takiej wiedzy będziesz wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do zabiegu i czego się spodziewać. 

Botoks jest skuteczny w leczeniu niedoskonałości takich jak:

  • zmarszczki palacza;
  • zmarszczki poprzeczne czoła;
  • zmarszczki królicze;
  • opadające końcówki warg;
  • opadające brwi;
  • toksyna botulinowa jest również stosowana w leczeniu nadmiernego pocenia się dłoni, pach i stóp.

Leczenie botoksem zmarszczek na twarzy

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest bezpieczny i nie wymaga żadnych specjalnych badań przed zabiegiem. Jedyne zalecenia przed zabiegiem to unikanie alkoholu i leków przeciwzapalnych, leków zawierających dziurawiec oraz suplementów witaminowych. Sam zabieg trwa do 30 minut i nie wymaga znieczulenia. Botoks jest podawany za pomocą kilku zastrzyków podskórnych. Nie ma ustalonego schematu wstrzykiwania toksyny botulinowej, każdy zabieg jest planowany indywidualnie tak, aby zapewnić optymalne odmłodzenie.

Po zabiegu nie należy pochylać głowy w ciągu pierwszych czterech godzin po zabiegu oraz nie masować miejsc wstrzyknięć. Zaleca się również unikanie wizyt w saunie i na basenie. Po zabiegu należy także powstrzymać się od picia alkoholu i wykonywania peelingów. Warto też zrezygnować z forsownego wysiłku fizycznego.

Możliwe działania niepożądane są rzadkie i przemijające: niewielkie siniaki w miejscach wstrzyknięć lub oparzenia. Warto pamiętać, że iniekcje toksyny botulinowej powinny być wykonywane w prestiżowym gabinecie medycyny estetycznej przy użyciu certyfikowanych produktów. W ten sposób można zminimalizować ryzyko powikłań.

Zabieg odmładzania jest widoczny po około 7 dniach i utrzymuje się przez kilka miesięcy, po czym można go powtórzyć. Czas utrzymywania się kuracji botoksem jest indywidualny i zależy m.in. od trybu życia i tempa przemiany materii. Mimika w poszczególnych obszarach twarzy powraca stopniowo - ruchomość mięśni nie zmienia się z dnia na dzień.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze

Komentarze

Fascynujący artykuł! Lipofilling piersi wydaje się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych implantów, szczególnie biorąc pod uwagę jego mniejszą inwazyjność i szybszy czas rekonwalescencji. To, że jest to metoda opierająca się na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, dodatkowo zwiększa jej atrakcyjność, szczególnie w kontekście unikania ryzyka odrzucenia przeszczepu. Również aspekt minimalizacji blizn i możliwość uzyskania bardziej naturalnego wyglądu biustu to ważne zalety. Ciekawa jestem, jakie długoterminowe efekty i zadowolenie pacjentek przynosi ta metoda w porównaniu z tradycyjnymi implantami. Czy są jakieś badania porównawcze? 

Mam nadzieję, że znalazłeś wszystkie potrzebne informacje, a Twoje wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.