Stulejka u dzieci, młodzieży i dorosłych
Stulejka jest zwężeniem napletka, a dokładniej otworu napletka. Jest wadą anatomiczną, która dotyka chłopców, nawet niemowlaków, starszych chłopców a także mężczyzn. Przez pojawienie się stulejki uniemożliwione jest zsunięcie napletka z żołędzi. Warto wiedzieć, iż stulejka często występuje u noworodków i niemowląt. U większości małych chłopców wąski napletek występuje fizjologicznie. Jest wynikiem zlepu między napletkiem a żołędzią prącia. Wraz z wzrostem dziecka postępuje wzrost prącia, a okresowe wzwody i biała mastka stopniowo oddzielają go od żołędzi. Każdą zauważalną nieprawidłowość w budowie anatomicznej małego chłopca należy dla bezpieczeństwa bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.
Przyczyny występowania stulejki
U małych dzieci napletek zwykle jest odprowadzalny, ale bardzo istotną kwestią jest przestrzeganie zasad higieny. Należy po odprowadzeniu napletka dokładnie przemywać żołędź prącia oraz usuwać mastkę. Jeśli nie przestrzegane są zasady higieny może łatwo dochodzić do stanów zapalnych.
U dorosłych mężczyzn stulejka również najczęściej występuje przez nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny. Przez to zwykle pojawia się silny stan zapalny, który w procesie gojenia się pozostawia blizny, a w konsekwencji zwężenia. Taki stan znacznie utrudnia kontakty płciowe, a leczenie wymaga interwencji chirurgicznej.
Ważne jest, że stulejka ma skłonności do powiększania. Każda próba zsuwania napletka wbrew występującym stanom zapalnym może potęgować negatywne konsekwencje. W trakcie gojenia ran może dojść do bliznowacenia co może doprowadzić do jeszcze mocniejszego zwężania ujścia napletka. Dzięki postępowi medycyny problem nawet całkowitej stulejki może być w pełni rozwiązany - pod linkiem przeczytasz więcej, jak wygląda zabieg stulejki w Gdyni przeprowadzany w gabinecie Derm-Estetyka.
Rozpoznanie stulejki
Stulejka jest dość prosta w rozpoznaniu. Dziecko ma stulejkę, jeśli łatwo nie da się zsunąć napletka z żołędzi prącia. Po około drugim roku życia napletek powinien stopniowo się samoistnie odklejać, a to za sprawą usuwającej się mastki, czyli fizjologicznej wydzieliny. U starszych chłopców oraz mężczyzn stwierdza się stulejkę, gdy napletek wyłącznie częściowo zsuwa się z żołędzia. Ważne jest, by nigdy nie zsuwać napletka, gdy nie jest to możliwe. Taka sytuacja może doprowadzić do zablokowania napletka w rowie zażołędnym, a to w konsekwencji prowadzi do martwicy prącia.
Leczenie stulejki
Leczenie stulejki u małych dzieci najczęściej odbywa się miejscowo. Należy wyleczyć występujący stan zapalny, a także w jak najlepszy sposób przestrzegać higieny. Stany zapalne smaruje się maścią najczęściej zawierającą substancje, które spowodują odklejanie się napletka i zniwelowanie bólu. W szczególnych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie operacji. Zabieg polega na poszerzeniu ujścia napletka, aby łatwo dało się go zsuwać z żołędzi prącia.
U dorosłych mężczyzn najczęściej operacyjnie usuwa się zwężoną część napletka. Dzięki temu żołądź prącia może być odsłaniany, a higiena prawidłowo przestrzegana. Po ściągnięciu szwów pooperacyjnych zaleca się uczęszczanie na rehabilitację penisa, aby wróciły ponownie jego fizjologiczne funkcje.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Najważniejsze informacje dotyczące skleroterapii
-
Stulejka u dzieci, młodzieży i dorosłych
-
Korekta opadających powiek od A do Z
-
Co to jest botoks i dla kogo jest przeznaczony?
-
Jak działa i komu poleca się zabiegi z wykorzystaniem botoksu?
Najnowsze wpisy:
-
Jak działa i komu poleca się zabiegi z wykorzystaniem botoksu?
-
Stulejka u nastolatków - jak wyleczyć ten problem?
-
Przepuklina pachwinowa - jak ją rozpoznać i leczyć?
-
Labioplastyka - dla kogo przeznaczony jest zabieg?
-
Co to jest botoks i dla kogo jest dedykowany?