Skip to main content

Stulejka u dzieci, młodzieży i dorosłych

 

Stulejka jest zwężeniem napletka, a dokładniej otworu napletka. Jest wadą anatomiczną, która dotyka chłopców, nawet niemowlaków, starszych chłopców a także mężczyzn. Przez pojawienie się stulejki uniemożliwione jest zsunięcie napletka z żołędzi. Warto wiedzieć, iż stulejka często występuje u noworodków i niemowląt. U większości małych chłopców wąski napletek występuje fizjologicznie. Jest wynikiem zlepu między napletkiem a żołędzią prącia. Wraz z wzrostem dziecka postępuje wzrost prącia, a okresowe wzwody i biała mastka stopniowo oddzielają go od żołędzi. Każdą zauważalną nieprawidłowość w budowie anatomicznej małego chłopca należy dla bezpieczeństwa bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

Problem stulejki leczony w gabinecie Derm-Estetyka

Przyczyny występowania stulejki

U małych dzieci napletek zwykle jest odprowadzalny, ale bardzo istotną kwestią jest przestrzeganie zasad higieny. Należy po odprowadzeniu napletka dokładnie przemywać żołędź prącia oraz usuwać mastkę. Jeśli nie przestrzegane są zasady higieny może łatwo dochodzić do stanów zapalnych.

U dorosłych mężczyzn stulejka również najczęściej występuje przez nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny. Przez to zwykle pojawia się silny stan zapalny, który w procesie gojenia się pozostawia blizny, a w konsekwencji zwężenia. Taki stan znacznie utrudnia kontakty płciowe, a leczenie wymaga interwencji chirurgicznej.

Ważne jest, że stulejka ma skłonności do powiększania. Każda próba zsuwania napletka wbrew występującym stanom zapalnym może potęgować negatywne konsekwencje. W trakcie gojenia ran może dojść do bliznowacenia co może doprowadzić do jeszcze mocniejszego zwężania ujścia napletka. Dzięki postępowi medycyny problem nawet całkowitej stulejki może być w pełni rozwiązany - pod linkiem przeczytasz więcej, jak wygląda zabieg stulejki w Gdyni przeprowadzany w gabinecie Derm-Estetyka.

Rozpoznanie stulejki 

Stulejka jest dość prosta w rozpoznaniu. Dziecko ma stulejkę, jeśli łatwo nie da się zsunąć napletka z żołędzi prącia. Po około drugim roku życia napletek powinien stopniowo się samoistnie odklejać, a to za sprawą usuwającej się mastki, czyli fizjologicznej wydzieliny. U starszych chłopców oraz mężczyzn stwierdza się stulejkę, gdy napletek wyłącznie częściowo zsuwa się z żołędzia. Ważne jest, by nigdy nie zsuwać napletka, gdy nie jest to możliwe. Taka sytuacja może doprowadzić do zablokowania napletka w rowie zażołędnym, a to w konsekwencji prowadzi do martwicy prącia.

Konsultacja lekarska w sprawie leczenia stulejki w gabinecie Derm-Estetyka

Leczenie stulejki 

Leczenie stulejki u małych dzieci najczęściej odbywa się miejscowo. Należy wyleczyć występujący stan zapalny, a także w jak najlepszy sposób przestrzegać higieny. Stany zapalne smaruje się maścią najczęściej zawierającą substancje, które spowodują odklejanie się napletka i zniwelowanie bólu. W szczególnych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie operacji. Zabieg polega na poszerzeniu ujścia napletka, aby łatwo dało się go zsuwać z żołędzi prącia.

U dorosłych mężczyzn najczęściej operacyjnie usuwa się zwężoną część napletka. Dzięki temu żołądź prącia może być odsłaniany, a higiena prawidłowo przestrzegana. Po ściągnięciu szwów pooperacyjnych zaleca się uczęszczanie na rehabilitację penisa, aby wróciły ponownie jego fizjologiczne funkcje.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze

Komentarze

Fascynujący artykuł! Lipofilling piersi wydaje się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych implantów, szczególnie biorąc pod uwagę jego mniejszą inwazyjność i szybszy czas rekonwalescencji. To, że jest to metoda opierająca się na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, dodatkowo zwiększa jej atrakcyjność, szczególnie w kontekście unikania ryzyka odrzucenia przeszczepu. Również aspekt minimalizacji blizn i możliwość uzyskania bardziej naturalnego wyglądu biustu to ważne zalety. Ciekawa jestem, jakie długoterminowe efekty i zadowolenie pacjentek przynosi ta metoda w porównaniu z tradycyjnymi implantami. Czy są jakieś badania porównawcze? 

Mam nadzieję, że znalazłeś wszystkie potrzebne informacje, a Twoje wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.