Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia, to chemiczna procedura obliteracji tkanek, w większości przypadków żył. Jest często stosowany w leczeniu schorzeń takich jak żylaki nóg, ale również hemoroidów czy rozszerzonych żył przełyku.

Usuwanie żylaków za pomocą skleroterapii

Skleroterapia odnosi się do celowanej obliteracji tkanek, najczęściej z tym pojęciem związane jest usuwanie żylaków. Odbywa się to poprzez wstrzykiwanie różnych środków do obliteracji żylaków, które mogą być płynne lub spienione. W ten sposób lekarz w sposób sztuczny i celowy powoduje miejscowe uszkodzenie ściany żyły wewnętrznej (śródbłonek). Uszkodzenie śródbłonka początkowo powoduje reakcję zapalną, która później prowadzi do sklejania się i zwężenia stwardniałej żyły. Ostatecznie naczynie przekształca się w sznurek tkanki łącznej, przez który krew nie może już płynąć.

Rodzaje skleroterapii

Jeśli pacjent ma wiele żylaków, do pełnej skleroterapii może być konieczne kilka sesji. Obecnie wykonywane są dwa zabiegi: skleroterapia piankowa i skleroterapia płynnymi środkami obliteracyjnymi. Skleroterapia lekami w płynie jest stosowana głównie w przypadku mniejszych kawałków żył lub krótko rozciągniętych wazodylatacji. Polidokanol stosowany miejscowo do znieczulenia miejscowego jest obecnie zarejestrowany jako lek stosowany w tym celu w Niemczech. W skleroterapii pianowej lekarz miesza lek obliterujący z nieszkodliwą ilością powietrza lub gazu, np. Dwutlenku węgla. Tworzy to drobnopęcherzykową piankę. Jest to szczególnie przydatne w przypadku wybrzuszania długich żył.


Mam nadzieję, że znalazłeś wszystkie potrzebne informacje, a Twoje wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.