Stulejka u nastolatków - jak wyleczyć ten problem?
Dla wielu osób w Polsce otwarte mówienie o sprawach, związanych ze strefami intymnymi, jest sporym problemem. Kiedy jednak chodzi o zdrowie - nie warto milczeć. Lekceważenie w dzieciństwie problemów, dotyczących narządów rozrodczych, może prowadzić do poważnych kłopotów w późniejszym wieku. Jedną z najczęściej pomijanych, a ważnych kwestii, jest stulejka u nastolatków.
Kogo dotyczyć może problem stulejki?
Panuje powszechne przekonanie, że stulejka jest problemem najmłodszych chłopców. Pogląd taki jest jednak błędny. Co prawda statystycznie napletek odkleja się zwykle około 3 roku życia, jednak zdarza się również, że ma to miejsce dopiero w okresie dojrzewania. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować ten problem z lekarzem urologiem. W przypadku nastolatków sprawa jest znacznie trudniejsza do przeprowadzenia, bowiem chłopiec w tym wieku może krępować się rozmów na ten temat z rodzicami. W rezultacie nawet wówczas, gdy problem taki będzie miał miejsce, może go ukrywać ze względu na wstyd lub źle pojęte poczucie przyzwoitości. Niestety, efektem może być utrzymanie się tej dolegliwości nawet w życiu dorosłym.
Jakie dolegliwości związane są ze stulejką?
Stulejka wiąże się często z poważnymi problemami zdrowotnymi. Dotyczą one zarówno trudności z oddawaniem moczu, jak i częstych stanów zapalnych w okolicach napletka. W późniejszym wieku osoby z tym problemem często odczuwają ból podczas erekcji. Nie należą również do rzadkości sytuacje, w których chłopiec lub mężczyzna, dotknięty tą przypadłością, usiłuje ściągać napletek przy użyciu siły. Efektem mogą być poważne urazy okolic intymnych. Nieleczona stulejka może również prowadzić do rozwoju rozmaitych infekcji, zarówno u mężczyzn, jak i u ich partnerek. Sprzyja ona również rozwojowi nowotworów prącia oraz szyjki macicy. Nie warto więc bagatelizować problemów, związanych ze stulejką.
Jak rozwiązać problem ze stulejką?
W przypadku małych chłopców najczęściej stosowaną techniką terapeutyczną jest odciąganie napletka w czasie ich kąpieli. Oczywiście wymaga to zachowania niezwykłej delikatności. W sytuacjach, w których działania te nie dają pożądanych efektów, należy zwrócić się do lekarza. Najczęściej przepisze on specjalną maść ze sterydami do nacierania tej części ciała. W przypadku nastolatków problem ten rozwiązywany jest natomiast przez wykonanie prostego zabiegu chirurgicznego. Jest on stosunkowo mało inwazyjny i może przybierać kilka różnych form. Jedną z nich jest obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka. Popularna jest również plastyka napletka, która polega na poszerzeniu ujścia napletka za pomocą cięcia wzdłuż linii prącia.