Skip to main content

Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia, to chemiczna procedura obliteracji tkanek, w większości przypadków żył. Jest często stosowany w leczeniu schorzeń takich jak żylaki nóg, ale również hemoroidów czy rozszerzonych żył przełyku.

Usuwanie żylaków za pomocą skleroterapii

Skleroterapia odnosi się do celowanej obliteracji tkanek, najczęściej z tym pojęciem związane jest usuwanie żylaków. Odbywa się to poprzez wstrzykiwanie różnych środków do obliteracji żylaków, które mogą być płynne lub spienione. W ten sposób lekarz w sposób sztuczny i celowy powoduje miejscowe uszkodzenie ściany żyły wewnętrznej (śródbłonek). Uszkodzenie śródbłonka początkowo powoduje reakcję zapalną, która później prowadzi do sklejania się i zwężenia stwardniałej żyły. Ostatecznie naczynie przekształca się w sznurek tkanki łącznej, przez który krew nie może już płynąć.

Rodzaje skleroterapii

Jeśli pacjent ma wiele żylaków, do pełnej skleroterapii może być konieczne kilka sesji. Obecnie wykonywane są dwa zabiegi: skleroterapia piankowa i skleroterapia płynnymi środkami obliteracyjnymi. Skleroterapia lekami w płynie jest stosowana głównie w przypadku mniejszych kawałków żył lub krótko rozciągniętych wazodylatacji. Polidokanol stosowany miejscowo do znieczulenia miejscowego jest obecnie zarejestrowany jako lek stosowany w tym celu w Niemczech. W skleroterapii pianowej lekarz miesza lek obliterujący z nieszkodliwą ilością powietrza lub gazu, np. Dwutlenku węgla. Tworzy to drobnopęcherzykową piankę. Jest to szczególnie przydatne w przypadku wybrzuszania długich żył.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze

Komentarze

Fascynujący artykuł! Lipofilling piersi wydaje się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych implantów, szczególnie biorąc pod uwagę jego mniejszą inwazyjność i szybszy czas rekonwalescencji. To, że jest to metoda opierająca się na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, dodatkowo zwiększa jej atrakcyjność, szczególnie w kontekście unikania ryzyka odrzucenia przeszczepu. Również aspekt minimalizacji blizn i możliwość uzyskania bardziej naturalnego wyglądu biustu to ważne zalety. Ciekawa jestem, jakie długoterminowe efekty i zadowolenie pacjentek przynosi ta metoda w porównaniu z tradycyjnymi implantami. Czy są jakieś badania porównawcze? 

Mam nadzieję, że znalazłeś wszystkie potrzebne informacje, a Twoje wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.